16.05.17

Kareda vald 

(Iidne ja uudne)Kareda vald asub Järvamaa keskosas pindalaga 91,6 km². Kareda vald on pindalalt ja elanike arvult väikseim maakonnas. Vallas on 1 alevik (Peetri) ja 11 küla.

Kareda vald moodustati Esna vallast 1938. aastal.

Kareda vald asub Järvamaa keskosas piirnedes põhja poolt Järva-Jaani vallaga, idast Koeru vallaga, lõunast Koigi vallaga ja Paide vallaga ning läänest Roosna-Alliku vallaga.

Kareda vallas on 11 küla: Kareda, Ammuta, Esna, Õle, Öötla, Viru, Ataste, Müüsleri, Köisi, Vodja, Ämbra ning valla keskus Peetri alevik.

Peetri alevikus on põhikooli ja lasteaeda ühendav Peetri kool. 

Kareda vallamajas tegutseb ka spordikeskus, raamatukogu, postipunkt, rahvamaja ja perearst.

Külaplatsid asuvad Müüsleris, Esnas ja Öötlas.

Peamised tootmisalad on taime- ja loomakasvatus (piimakari), metsamajandus, puidu- ja lihatööstus. Esnas tegutseb kitselaut-meierei. Peetri alevikus tegutseb Põhjaka kulinaaria.

Oluline turisimikeskus on Müüsleri mõisaparki rajatud ajaviitepark nn kilplaste küla (Kilplala) ja MTÜ Saare Selts on renoveerinud vanad hooned ning rajanud temaatilise näituse, milles seletatakse Eesti ajalugu ning antakse täpne ülevaate Eesti Vabadussõja tekkimise põhjustest, kulgemisest ja tulemustest ning tähtsusest meie ajaloos. Lisaks on võimalus ruumides pidada konverentse, nõupidamisi , sünnipäevi ja teisi üritusi. 

Kareda vald paikneb Pandivere kõrgustiku edelaserval. Parimad põllumaad on Müüsleri- Peetri Esna- Ammuta piirkonnas (Peetrit on nimetatud Järvamaa viljaaidaks).

Valla lõunaosas on suured sood ja metsad, kesk- ja põhjaosas valdavalt põllud. Ammuta külas on laialdane karstiväli. Peamised loodusvarad on mets ja põhjavesi.

Kareda vallas on filmitud  tuntud teleseriaal „Naabriplika". Traditsiooniliseks on saanud Esna külas toimuv Naabriplika kevadlaat, mis iga aastaga üha rohkem huvilisi kohale meelitab.

Külasta meid kindlasti !

Toimetaja: GETTER KLAAS